Gdzie powstają produkty Le Creuset?
Mimo iż emaliowane żeliwo Le Creuset powstaje w naszej oryginalnej odlewni we Francji, to różne gamy produktów są wytwarzane w innych częściach świata. Wszystkie zakłady, niezależnie od lokalizacji, znajdują się pod nadzorem Le Creuset i spełniają nasze wysokie standardy.
Czy żeliwo Le Creuset jest kompatybilne z kuchenkami indukcyjnymi?
Tak, wszystkie nasze naczynia kuchenne (z wyjątkiem naszych produktów z kamionki, których nie powinno się używać na płycie grzejnej) nadają się do stosowania na każdej kuchence indukcyjnej.
Pamiętaj, aby zachować niski lub średni poziom ciepła, by zapewnić trwałość naczyń i doskonałe rezultaty!
Jedzenie przywiera do mojej żeliwnej brytfanny. Co mogę zrobić?
Ważne jest, aby nie przegrzewać żeliwnych brytfann Le Creuset, ponieważ może to powodować przywieranie jedzenia. Zawsze gotuj i smaż w niskiej lub średniej temperaturze, niezależnie od źródła ciepła jakiego używasz. Upewnij się, że naczynie nagrzewa się stopniowo.
Upuściłem moje żeliwne naczynie. Czy dożywotnia gwarancja obejmuje uszkodzenia związane z upadkami?
Niestety nie. Mimo że żeliwo jest niezwykle trwałe i nadaje się do wielu kuchennych zadań, warstwa emaliowana jest wykonana ze szkła. Oznacza to, że może pęknąć lub odprysnąć, jeśli naczynie zostanie upuszczone lub uderzone.
Nasza dożywotnia gwarancja nie obejmuje uszkodzeń tego typu i nie możemy przyjąć upuszczonych przedmiotów do naprawy.
Rączka mojego rondla z żeliwa poluzowała się. Co mogę zrobić?
Najpierw dokręć rączkę, delikatnie obracając srebrny haczyk do zawieszania (na końcu rączki) zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeśli masz trudności z dokręceniem uchwytu, odkręć i zdejmij go, a następnie ponownie zamontuj. Wystarczy przekręcić srebrny haczyk przeciwnie do ruchów wskazówek zegara, aby go poluzować.
Nadal potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z naszym Działem Obsługi Klienta
tutaj >
Na krawędzi mojego żeliwnego naczynia pojawiła się rdza. Czy to normalne?
W przypadku wszystkich produktów żeliwnych czasami wokół krawędzi mogą pojawiać się małe obszary rdzy. Przyczyną pojawienia się rdzy może być fakt, że po umyciu żeliwne naczynie nie było dokładnie wysuszone i zostało odłożone w wilgotne miejsce, np. na ociekacz lub do zmywarki, lub szara warstwa szkliwa mogła zostać nadkruszona.
Aby usunąć rdzę, oczyść obszar gąbką nylonową z płynem do mycia naczyń, a następnie dokładnie osusz naczynie. Po wyschnięciu należy przetrzeć miejsce dotknięte rdzą niewielką ilością oleju słonecznikowego lub innego oleju roślinnego, aby utworzyć zabezpieczenie i zapobiec ponownemu pojawieniu się rdzy.
Jak mogę optymalnie wykorzystywać płytę grillową lub żeliwną patelnię grillową (grillit®) Le Creuset?
Po pierwsze, ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo nagrzewać płytę grillową. Rozgrzewaj patelnię na średnim cieple od 3 do 5 minut, bez oleju lub innego tłuszczu. Lepiej dodać olej i przyprawy do potrawy niż bezpośrednio na płytę grillową. Gdy płyta grillowa nagrzeje się wystarczająco mocno, ułóż na niej jedzenie z dodatkiem oleju i przypraw i zostaw bez obracania, aby smażyło się przez kilka minut. Kiedy jedzenie już będzie gotowe z jednej strony, z łatwością „odejdzie” od płyty. Następnie można je obrócić, aby przysmażyć drugą stronę.
Po drugie, warto wiedzieć, że nasze płyty grillowe i patelnie żeliwne (grillit®) często z czasem stają się jeszcze bardziej skuteczne. To dlatego, że w miarę upływu czasu na wewnętrznej czarnej emalii może wytworzyć się naturalna powłoka nieprzywierająca, tzw. „patyna”. Powstaje ona w wyniku „wypalania” olejów i tłuszczów z Twoich dań. Dlatego nie martw się, jeśli zauważysz brązowo-czarną patynę. I nie zdziw się, gdy z czasem jedzenie będzie łatwiej „odchodzić” od Twojej płyty grillowej. Możesz również zauważyć, że do smażenia będzie potrzebne coraz mniej oleju lub tłuszczu, dzięki czemu Twoja płyta grillowa stanie się idealnym naczyniem do przyrządzania zdrowych posiłków z niewielką lub zerową ilością tłuszczu.
Na koniec pamiętaj, aby nigdy wstępnie nie smarować ani „wstępnie wypalać” płyty grillowej – może to spowodować uszkodzenie i zmniejszyć jej wydajność.
Wszystkie nasze produkty żeliwne są w pełni uszczelnione dwiema warstwami wysokiej jakości emalii i nie wymagają żadnego „sezonowania”.
Jak dbać o naczynia Le Creuset?
Aby utrzymać ulubione naczynia w jak najlepszym stanie, zapoznaj się ze wskazówkami na naszej stronie
Pielęgnacja i użytkowanie.
Czy naczynia żeliwne można myć w zmywarce?
Wszystkie nasze naczynia żeliwne z zintegrowaną rączką żeliwną, fenolowym uchwytem lub rączką nadają się do mycia w zmywarce. Jednak produkty z drewnianą rączką nie nadają się do mycia w zmywarce i powinny być myte ręcznie.
Aby z czasem emalia nadal zachowała swój błysk, zalecamy ręczne mycie naczyń żeliwnych za pomocą szczotki do mycia naczyń lub zmywaka kuchennego. Pamiętaj, aby także dokładnie je osuszyć.
Do jak wysokiej temperatury są dostosowane produkty żeliwne Le Creuset?
Wszystkie produkty żeliwne z gałką ze stali nierdzewnej i gałką metalową są bezpieczne w użyciu w piekarniku do 260°C. Produkty w pełni żeliwne są bezpieczne do użytku w piekarniku w temperaturze do 350 °C. Wszystkie nasze naczynia żeliwne z klasycznym czarnym uchwytem fenolowym można stosować w piekarniku nagrzanym maksymalnie do 200°C, natomiast produkty żeliwne z uchwytem fenolowym Signature w kolorze czarnym – maksymalnie do 250°C. Produkty żeliwne można bezpiecznie używać w piekarniku z funkcją grill, pod warunkiem, że element znajduje się co z zachowaniem odległości 5 cm poniżej grzałki grzewczej. W piekarniku nie należy używać naczyń żeliwnych z drewnianymi rączkami.
Jaka jest różnica między jasną a ciemną emalią?
Nasza jasna, kremowa emalia głównie pokrywa wnętrze brytfann, rondli i garnków. Ta powłoka jest bardzo gładka i doskonale nadaje się do bardziej „wilgotnych” metod gotowania, takich jak duszenie, zapiekanie czy pieczenie. Produkty pokryte tą emalią świetnie nadają się do przygotowywania gulaszy i zup oraz do łatwego zapiekania. Jasna powłoka ułatwia sprawdzanie potrawy podczas gotowania, aby uniknąć przypalenia, i stanowi ładne tło dla potraw, jeśli stawiamy garnki i patelnie na stole. Jest także szczególnie łatwe w czyszczeniu!
Nasze ciemniejsza, czarna emalia jest stosowana głównie w płytach grillowych i patelniach. Jest nieco bardziej szorstka (emalia ma bardziej wyrazistą teksturę) i bardzo wytrzymała, dzięki czemu nie zacznie odchodzić, ani się nie zniszczy. Z czasem nadbudowanie się olejów i tłuszczów stosowanych do smażenia tworzy patynę (warstwę ochronną), która wzmacnia właściwości nieprzywierania, ułatwiając zdejmowanie potraw z patelni.
Czy emalia szklista jest odporna na zarysowania?
Tak, nasza emalia jest odporna na zarysowania. Jednak zawsze najlepiej jest zachować ostrożność – zalecamy delikatne obchodzenie się z żeliwem i używanie przyborów kuchennych wykonanych z drewna, tworzywa lub silikonu. A kiedy nadejdzie czas, aby umyć Twoje naczynie, użyj specjalnego płynu do czyszczenia żeliwa.
Czy produkty żeliwne są nierdzewne?
Tak, nasze naczynia żeliwne z zasady są nierdzewne. Obszary, które wydają się niepowlekane (np. pokrywki i krawędzie garnków) w rzeczywistości pokryte są cienką warstwą emalii podkładowej. Pamiętaj, aby po umyciu dokładnie osuszyć te obszary.
Jak „wstępnie wypalić” patelnię żeliwną?
Nigdy nie należy „wstępnie wypalać” naszego żeliwa – może to uszkodzić naczynie i zmniejszyć jego wydajność.
Wszystkie nasze produkty żeliwne są całkowicie zabezpieczone dwiema warstwami wysokiej jakości emalii i nie wymagają żadnego „sezonowania”.
Czym jest patyna?
Z czasem oleje i tłuszcze tworzą brązowo-czarną patynę (warstwę ochronną), która zapewnia naczyniu doskonałe właściwości, dzięki którym jedzenie nie przywiera i można bardzo łatwo wyjąć je z naczynia.