Wspaniały włoski podpłomyk, który łączy w sobie ziemisty smak świeżego tymianku z rześkim aromatem cytryny. Ciasto na focaccię nasączane jest oliwą z oliwek, co zapewnia delikatny miękisz i chrupiącą skórkę. Posypana skórką z cytryny, listkami tymianku i solą morską w płatkach jest idealnym dodatkiem do zup, sałatek lub spożywana jako samodzielny przysmak.
Soczysta pieczeń bez kości z antrykotu. Marynowana dla zachowania kruchości i pokryta aromatyczną skórką z pieprzu i ziół pieczeń pieczona jest w piekarniku na złoty kolor i przyrządzana na wolnym ogniu. Leżakowanie przed pokrojeniem zapewnia soczystość i doskonałe upieczenie. To danie idealne na święta i uroczyste kolacje!
Dla wielu zawodów praca zdalna staje się codziennością. Te proste wskazówki pomogą Ci zachować równowagę pomiędzy pracą a życiem osobistym i sprawią, że wyniesiesz ze zdalnej pracy jak najwięcej korzyści.
1. Usprawnij miejsce pracy: Upewnij się, że nie spędzasz wielu godzin w tej samej pozycji, zmieniając ją co jakiś czas – siedzenie, stanie, a nawet kucanie jest dobre dla krążenia, przemiany materii i pleców.
2. Planuj z wyprzedzeniem: Kupuj świeże składniki i przygotowuj dania na nadchodzący tydzień. Domowe przekąski, które zapewniają długotrwałą dawkę energii, np. pyszne kulki energetyczne, to mądry wybór.
3. Potęga przerw: Zorganizuj odpowiednio dużo przerw podczas dnia pracy i trzymaj się ich. Pozwól sobie na odrobinę elastyczności i zaplanuj udział w krótkich zajęciach jogi lub wyjdź na spacer.
4. Utrzymuj kontakty: Postaraj się nie spędzać przerw przed ekranem. Chyba że spotykasz się ze znajomymi na lunch online – w ten sposób zapewnisz sobie interakcje towarzyskie.
5. Jedzenie dobre dla umysłu: Twój mózg potrzebuje wystarczającej ilości odpowiednich składników odżywczych, by móc się w pełni skoncentrować. Jedzenie dobre dla umysłu dostarcza nie tylko zdrowych tłuszczy i węglowodanów, ale też zapewnia mózgowi siły, by zwalczać stres.
#Miód: Zdrowa alternatywa dla cukru rafinowanego – miód jest zdrowy oraz smaczny i zawiera wiele cennych składników, które powodują uwolnienie np. serotoniny, która zapewnia dobry nastrój.
#Ryby: Ryby zawierają bardzo dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, np. omega-3. Wspomagają one komunikację między komórkami nerwowymi, co jest kluczowe dla sprawnego działania pamięci i uczenia się.
#Orzechy: Migdały, orzechy laskowe, włoskie i ziemne zawierają bardzo dużo witaminy E oraz B6, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6, a także antyoksydanty.
#Awokado: Ten „superowoc” ma wiele zalet: zawiera witaminy i zdrowe tłuszcze, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy oraz metabolizm i wspomagają pracę serca.
#Brokuły: Brokuły oraz warzywa takie jak kapusta kalafior oraz szpinak, poprawiają funkcje poznawcze dzięki witaminom oraz dużej zawartości żelaza i chlorofilu.